Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny okrywowe są inwazyjne?

bluszczRośliny okrywowe są z definicji silne i żywotne oraz rozrastają się szeroko, co może okazać się utrapieniem jeśli nie zareagujemy w porę. Do dominacji mają tendencją rośliny, które potrafią piąć się w górę takie jak bluszcz pospolity, wiciokrzew japoński, trzmielina Fortune’a, winnik ziemny i dławisz okrągłolistny. Do inwazyjnych roślin zaliczają się także tojeść rozesłana, rdest japoński, cieciorka pstra, podagrycznik pospolity, poziomkówka indyjska, wilczomlecz sosnka i barwinki. Barwne odmiany roślin pnących takich jak bluszcz pospolity i trzmielina Frotune’a rozrastają się wolniej niż gatunki zielone. Ta sama zasada dotyczy barwinków i podagrycznika. Nigdy nie powinno używać się jako rośliny okrywowej wiciokrzewu japońskiego, dławisza okrągłolistnego, winnika ziemnego czy kudzu.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

Migdałek trójklapowy
Migdałki pięknie kwitną wiosną.
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także