Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny okrywowe na gleby mokre?

niezpaominajka
Często koszenie miejsc wilgotnych i mokrych, gdzie trawa i chwasty rosną bardzo szybko, a kosiarka grzęźnie w mokrej glebie, jest bardzo nieprzyjemne. Aby pozbyć się tego problemu,  można zdecydować się na obsadzenie ich roślinami okrywowymi. Jedyną czynnością jaką należy wykonać zanim posadzimy rośliny okrywowe jest usunięcie trawy. Gatunki nadające się do miejsc, takich jak brzegi stawów, strumieni, jezior i terenów bagiennych to rodgersja pierzasta, kosaciec (irys), skrzy polny, Saururus cernuus, tarczownica tarczowata, houtujnia, tatarak japoński, śmiałek darniowy,  Glycenia maxima 'Variegata', gunnera, niezapominajka, zachylnik błotny, lepiężnik japoński, turzyca sztywna, żurawina amerykańska, funkie oraz pióropusznik strusi

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także