Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny okrywowe na gleby alkaliczne?

konwaliaGleba alkaiczna, czyli zasadowa ma odczyn pH powyżej 7. Jest o zazwyczaj gleba wapienna lub kredowa. Wiele roślin po prostu nie rośnie przy wysokim pH, dlatego dobrze wiedzieć jakie rośliny poradzą sobie z takimi warunkami. Roślin zadarniających, które preferują glebę zasadową na szczęście jest wiele. Byliny, które dobrze rosną przy wysokim pH to: krwawnik, przywrotnik ostroklapowy, gęsiówka kaukaska, rogownica kutnerowata, konwalia majowa, bergenia, rumian szlachetny, goździk, łyszczec rozesłany, ciemiernik ogrodowy, ubiorek wiecznie zielony, paproć ogrodowa, jaskier alpejski, czyściec wełnisty, macierzanka, wiesiołek, lebiodka pospolita, rozchodnik oraz kosaciec grzebieniasty. Pnącza dobrze radzące sobie z zasadowym podłożem to: akebia pięciolistna, powojnik, wiciokrzew oraz winobluszcz pięciolistkowy. Krzewy i drzewa chętnie rosnące na glebie alkalicznej to: irga, pigwowiec japoński, kasztanowiec drobnokwiatowy, jałowiec, mahonia płożąca, pięciornik krzewiasty, jeżyna i forsycja.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także