Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny okrywowe mają dekoracyjne liście?

funkiaŁącząc rośliny o barwnych liściach możemy stworzyć interesujące kompozycja i klomby okrywające grunt. Dwie funkie: odmiana 'Blue Umbrellas' o niebieskosrebrnych liściach i odmiana 'June' o liściach w odcieniach od jasnożółtego po niebieskozielone stworzą ciekawy kontrast. W cieniu dobrze będą rosły epimedium o czerwonawych liściach, rynianka z liśćmi o jasnym brzegu, tiarella oraz turzyce. Na stanowisku nasłonecznionym dobrze wyglądają kontrastowe rośliny jednego gatunku np. jałowce w różnych odcieniach. Nisko rosnące gatunki to np. czyściec wełnisty o miękkich, szarych liściach, rozchodnik i goździk. Ciekawe jasnożółte liście z białym wzorem ma jasnota plamista 'Beedham's White' zaś dąbrówka 'Burgundy Glow' o ciemnopurpurowych liściach pięknie komponuje się z jasnożółtą tojeścią rozesłaną 'Aurea'.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także