Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny okrywowe do gleby kwaśnej?

wrzosyJest bardzo wiele gatunków roślin okrywowych, które dobrze rosną na kwaśnych glebach, czyli takich o pH poniżej 7. Wszystkie będą lepiej się czuły, jeśli zapewnimy im dodatek substancji organicznych, np. kompostu lub humusu. Do gatunków lubiących gleby kwaśne należą zimoziół północny, pomocnik baldaszkowaty, Galax urceolata, dereń kanadyjski, Hedyotis caerule i Shortia gaalcifolia. Dwa rodzime gatunki odpowiednie na gleby kwaśne to gaulteria rozesłana i Mitchella repens (stanowią piękny akcent w ogrodach porośniętych mchem). Doskonałymi roślinami okrywowymi na gleby kwaśne są także krzewy, takie jak rododendrony i azalie. Na glebach suchych, piaszczystych i jednocześnie kwaśnych świetnie rosną wrzosy i wrzośce, takie jak np. wrzos zwyczajny i wrzosiec krwisty. Na takich glebach dobrze czują się także krzewinki jagodowe Vacciium spp.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także