Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie rośliny najlepiej nadają się do ogrodu zimowego?

ogród zimowyDo ogrodu zimowego najlepiej nadają się pnącza, rośliny o zwisających pędach t.j. Jaśmin, Bluszcz czy Lwia paszcza. Nadają się zarówno gatunki niskie jak i wysokie. Jest to świetne miejsce do uprawiania roślin egzotycznych, gdyż możemy stworzyć im odpowiedni klimat.
W ogrodzie zimowym można również hodować warzywa ciepłolubne, do których należą chociażby pomidory, cukinia czy papryka. To o czym należy jednak pamiętać zanim posadzimy pierwsze rośliny, to zapewnienie im odpowiednich warunków tzn. odpowiedniej wilgotności powietrza, temperatury, nawozu, czy nasłonecznienia zgodnie z ich wymogami. Warto tak zaplanować ogród, aby była możliwość stworzenia cienia dla roślin oraz możliwość wietrzenia pomieszczenia, szczególnie podczas lata, kiedy temperatura mocno wzrasta.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także