Zakładanie ogrodu - poradnik
Jakie rośliny nadają się na żywopłot?
Wybór odpowiedniej rośliny na żywopłot powinno się zacząć od określenia jakie funkcje przede wszystkim ma on spełniać. Żywopłot może chronić od wiatru, może być jedynie ozdobą lub chronić naszą prywatność zasłaniając skrzętnie to co się za nim mieści. Jeśli żywopłot ma tworzyć mur ochronny i obronny zarazem, uniemożliwiając zobaczenie co mieści się za nim dobrym wyborem będzie zrobienie go z ciernistych głogów, tarniny, kolczastych dzikich róż czy różnych odmian rokitnika bądź oliwnika. Funkcję tłumienia hałasu, wiatru czy pyłu, a jednocześnie funkcję ozdobną da nam żywopłot zrobiony z drzew i krzewów liściastych lub iglastych. Świetnie nadadzą się tu duże okazy jałowców, cyprysików lub żywotników, dzięki którym możemy od razu uzyskać piękny, prawie gotowy żywopłot. Wśród gatunków iglastych najlepiej sprawdzi się żywopłot zrobiony z różnych odmian cisów czy też z niebieskoigielnych form świerka kującego. Żywopłoty liściaste mimo, iż na ogół wychodzą taniej niż np. żywopłoty iglaste to dużo trudniej jest utrzymać je w założonym rozmiarze czy formie. Do najbardziej popularnych gatunków należą: grab, ligustr czy czerwonolistne odmiany buka. Możliwe jest również zrobienie żywopłotu z pnączy, kompozycji roślin tego samego gatunku w różnym wieku i wielkości, a także z wysokich odmian kolumnowych lub wąskostożkowych roślin liściastych i iglastych pozwalających na uzyskanie szpaleru.
żywopłot, bukszpan, żywopłoty, żywopłoty strzyżone choina kanadyjska, tuja, żywopłot ligustr, żywopłot sadzenie, żywopłot szybkorosnący, żywopłot iglasty, krzewy na żywopłot, żywopłot krzewy ozdobne, rośliny ozdobne żywopłot, osłony żywopłot, krzewy na żywopłot szybko rosnące, rośliny na żywopłoty
Jak założyć sad?

Jakie wybrać ogrodzenie?
Na rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.
Zobacz także