Oczka wodne - poradnik

Jakie rośliny nadają się do oczka wodnego?

oczko wodneDobranie odpowiednich roślin do oczka wodnego jest niesamowicie ważnym elementem, gdyż to one tworzą w nim równowagę biologiczną. Rośliny sadzi się w oczku zazwyczaj w tzw. strefie bagiennej, czyli drugiej, która zajmuje jedną czwartą lustra wody. Najbardziej sprawdzą się tu: pałka wodna, trzcina, tatarak, Żabiniec-babka wodna. W strefie pierwszej, która obejmuje miejsca, gdzie woda jest najgłębsza sprawdzą się rośliny o pływających  liściach. Idealnie będą czuły się tu
różne odmiany grzebieni – lilie wodne, czy grążel żółty. Przyjmą się także rośliny pływające np. kotewka orzech wodny, hiacynt wodny, czy salwinia. W strefie trzeciej najlepiej umieścić takie rośliny jak fiołek błotny, kosaciec żółty, czy pierwiosnek. Czwarta strefa jest odpowiednia dla kosaćca japońskiego, kosaćca syberyjskiego i niezapominajki błotnej. Natomiast strefa piąta, to ta wokół oczka. Tu sprawdzą się rośliny, które lubią wilgotne powietrze np. rododendrony, czy azalie.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także