Oczka wodne - poradnik

Jakie rośliny nadają się do małych zbiorników wodnych?

oczko wodneRośliny w małym oczku wodnym należy chronić przez zimnem. Większość roślin wodnych może przezimować w wilgotnym błocie na dnie, jednak rośliny pływające przy powierzchni należy usunąć, a na wiosnę zastąpić nowymi. Rośliny pływające na powierzchni, które nadają się do niewielkiego zbiornika wodnego to grążel drobny, grzybieńczyk wodny, kotewka orzech wodny oraz miniaturowy grzybień biały i żabiściek pływacy. Oczeret Tbabernemontana odmiana ‘Zebrinus’, sit rozpierzchły ‘Spiralis’, kosaciec syberyjski, turzyce i sity o wąskich liściach świetnie sprawdzą się na brzegu małego oczka wodnego. Zaś wywłócznik kłosowy będzie ozdabiał mały zbiornik wodny, pływając przy jego powierzchni.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także