Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny na trawnik typu łąkowego?

chabryJeśli nie chcemy mieć jednostajnie zielonego trawnika warto założyć trawnik typu łąkowego, który będzie kwitł od maja do września. Na tego typu „kwitnącą łąkę” nadają się świetnie rośliny polne takie jak polne kąkole, złocienie rumiany i maki oraz chabry. Rośliny te wymagają odkrytych i słonecznych stanowisk. Na wilgotnej glebie świetnie będą  rosły jaskry, pierwiosnek, dzwonek okrągłolistny i cebulica syberyjska. Suche stanowiska preferują krwawniki, sasanka zwyczajna i driakiew. Jeśli łąka ma powstać w miejscu zacienionym dobrze jest wybrać pierwiosnki, szachownice lub dzikie storczyki. Aby trawnik kwitł wczesną wiosną należy posadzić pietruszkę zwyczajną, pierwiosnek lekarskiego, rzeżuchę łąkową oraz narcyzy trąbkowe lub gwiazdnice.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także