Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny na stanowiska wilgotne i słoneczne?

jabłońWilgotne i słoneczne stanowiska to takie, których gleba dobrze zatrzymuje wodę i jednocześnie, przez większą część dnia, jest na nich słońce. Mogą to także być lekko półcieniste stanowiska. W takich miejscach najlepiej czują się rośliny takie jak jabłonie, kocimiętka, kosaćce, naparstnica, parzydło, róże, słodlin (glicynia), wrzosy oraz żagwin i niezapominajka. Jeśli stanowisko obfituje w wodę czyli jest podmokłe dobrze będą na nim rosły np. tojeść rozesłana, kosaciec mlecznolistny, języczka ‘The Rocket’ czy goździk kropkowany. Wybierając rośliny dostosowane do odpowiednich stanowisk możemy być pewni, że będą rosły dobrze a ich uprawa będzie łatwa.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także