Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie rośliny na stanowiska wilgotne i cieniste?

konwaliaW większości rośliny do optymalnego wzrostu wymagają słońca. Są jednak też takie, które najlepiej czują się w półcieniu a nawet w głębokim cieniu. Stanowiska wilgotne i cieniste charakteryzują się mało przepuszczalną glebą i najczęściej są to miejsca zacienione przez duże drzewa i krzewy. W takim środowisku najlepiej czują się rośliny dna lasu takie jak paprocie, bluszcz pospolity, ciemiernik, dąbrówka, mahonia pospolita czy konwalia majowa. Sprawdzają się także byliny takie jak np. funkie o wielkiej różnorodności liści i kwiatów oraz hortensje. Jeśli stanowisko jest podmokłe dobrze będą na nim rosły derenie np. dereń biały, parzydło leśne, pierwiosnki oraz niektóre funkie. Jasne barwy kwiatów i liści tych roślin rozjaśnią cieniste miejsca.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także