Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie rośliny na stanowiska cieniste i suche?

paproćTakie stanowiska zazwyczaj spotykamy, gdy gleba jest przepuszczalna, piaszczysta bądź wapienna a cień dają wysokie drzewa bądź krzewy. Na takim stanowisku lepiej nie zakładać trawnika, gdyż potrzebuje on dużo wilgoci oraz słońca. Jeśli chcemy, aby w takim miejscu rosły warzywa należy przygotować, pod ich uprawę, głębokie zagony wypełnione kompostem. Gleba sucha wymaga nawożenia i ściółkowania przynajmniej dwa razu w roku. Są jednak rośliny, które będą rosły na takim stanowisku pod warunkiem, że będziemy je odpowiednio nawozić. Należą do nich takie gatunki jak: machonia pospolita, żywokost ‘Hidcote Park’, kosaciec cuchnący ‘Variegata’, bodziszek, paproć narecznica samcza oraz wilczomlecz migdałolistny odmiana robbiae.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także