Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny na rabatę kwitnąca późnym latem?

goźdźik ogrodowyWiele wrażliwych bylin najlepiej czuje się dopiero późnym latem. Są bardzo dekoracyjne i lepiej znoszą suszę niż rośliny jednoroczne. Do nie zimujących w Polsce bylin należą krzewiaste fuksje, werbena np. ciemnoróżowa odmiana ‘Sissinghurst’ i purpurowa ‘Homestead Purple’, Diascia ‘Ruby Field’ tworząca różowy dywan oraz egzotycznie wyglądający paciorecznik (kanna). Na suszę szczególnie odporne są min. kocanki – srebrnolistna odmiana Helichrysum petiolar, jasnozielona ’Limelight’ i pstrokata ‘Variegatum’. Są to także uczep o złotożółtych liściach oraz brachykoma i Felicia. Rośliny jednoroczne dobrze znoszące susze to np. goździk brodaty i rezeda wonna. Dzięki nim zamaskujemy puste miejsca powstałe po przekwitnieniu innych kwiatów.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także