Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny na rabatę kwitnącą na wiosnę?

bratkiAby szybko stworzyć barwne nasadzenia bez konieczności produkcji rozsady dobrze jest kupić wiosenne rośliny rabatowe właśnie wchodzące w okres kwitnienia. W marcu i kwietniu dobrze nadają się do tego celu półpełne stokrotki, bratki ogrodowe i pierwiosnki mieszańcowe. Byliny, które wypełnią nasz ogród barwami na wiosnę to także skalnica, miłek wiosenny, smagliczka skalna, ciemiernik ostroząbkowany, cuchnący i biały, żagwin ogrodowy, płomyk szydlasty, bergenia sercowata a także barwinek pospolity i miodunka wąskolistna. Na wiosnę można także kupić rośliny cebulowe w doniczkach. Cebulowe kwiaty kwitnące wczesną wiosną to tulipany, śnieżnik lśniący, krokus, śnieżyczka przebiśnieg, cebulica syberyjska, zawilec gajowy, kosaciec żyłkowany, śnieżyca wiosenna oraz narcyz i rannik zimowy.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także