Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny na rabatę kwitnącą jesienią?

chryzantema
Wiele bylin kwitnących późnym latem zdobi ogród także jesienią. Potem dołączają rośliny cebulowe i byliny jesienne często kwitnące nawet po pierwszych przymrozkach. Późno zakwitające rośliny to min. zimowit powabny, aster wrzosolistny a także fioletowoniebieski aster Frikarta ‘Mönch’, rozchodnik okazały np. odmiana ‘Autumn Joy’ o niebieskawych liściach. Efektownie wyglądają też byliny jesienne takie jak białe zawilce mieszańcowe, chryzantemy np. odmiana ‘Anastasia’, ‘Bronze Elegance’ i ‘Mei-kyo’ oraz niektóre trytomy i cyklameny i żurawka ‘Pewter Moon’. Również astry chińskie, rudbekia owłosiona  w odmianach ‘Toto’, ‘Becky’ i ‘Sonora’ oraz cynie będą ozdabiać ogród do wczesnej jesieni lecz są to rośliny jednoroczne. Na pierwsze mrozy wytrzymałe są jesienne astry, chryzantemy, trzęślica modra oraz miskant.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także