Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny na glebę zasadową?

dereń białyTaki rodzaj gleby zazwyczaj powstaje na podłożu wapiennym lub kredowym. Jest to gleba mało żyzna i należy nawozić ją większymi dawkami nawozów organicznych. Wszystkie rośliny, z wyjątkiem tych preferujących kwaśne podłoże, będą dobrze rosły na lekko zasadowej glebie, jednak są takie gatunki, które wyjątkowo dobrze znoszą wysoki pH. Należą do nich drakiew, dziewanna, dzwonki, goździki, kosaćce, macierzanka, sasanka i zawilec. Krzewy, które dobrze czują się na glebie zasadowej to bukszpan wieczniezielony, dereń biały, jaśminowiec wonny, ligustr okrągłolistny a także lilak pospolity i sosna górska. Glebę o wysokim pH preferują takie drzewa jak: buk pospolity, głóg dwuszyjkowy, klon jawor, jabłoń oraz jesion wyniosły.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także