Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny doniczkowe są trujące?

dracenaNiestety rośliny trujące mogą występować nie tylko w ogrodzie, dlatego przed wyborem kwiatów do domu powinniśmy dobrze się z nimi zapoznać. Tak jak istnieją rośliny, które potrafią oczyszczać powietrze, czy chłonąć toksyny, tak też istnieją kwiaty doniczkowe, które mają toksyczne działanie. Do najbardziej popularnych kwiatów trujących, które uprawiamy w doniczkach należą między innymi: dracena, filodendron, anturium, wilczomlecze, hoja, oleander i fikus. W zależności od gatunku różne części tych roślin są trujące i po ich uszkodzeniu wydzielają toksyczne soki. Jeśli posiadamy takie kwiaty w domu, powinniśmy przede wszystkim trzymać je z dala od dzieci oraz bardzo uważać przy ich pielęgnacji i przesadzaniu.

Jarzębina w ogrodzie. Jak o nią dbać?

Jarzębina jest drzewem, które na pewno ożywi nasz ogród. Jej pomarańczowe owoce na pewno będą pięknie wyglądać w promieniach słonecznych. Osiąga ona wysokość do 8-12 metrów i szerokość 4-6 metrów. Warto wiedzieć, że jarzębina jest drzewem, które dość szybko rośnie. Preferuje ona miejsca słoneczne oraz półcieniste o podłożu luźnym, próchniczym, gliniastym lub kwaśnym i torfowym. Będzie dobrze rosła zarówno na glebie lekko wilgotnej, jak i suchej. Powinniśmy jednak pamiętać, że jarzębina nie lubi zbyt dużej ilości wody, dlatego trzeba uważać przy jej podlewaniu. Pielęgnacja jarzębiny jest bardzo prosta, gdyż głównie skupia się na jej regularnym, niezbyt obfitym podlewaniu oraz usuwaniu uszkodzonych, chorych lub porażonych pędów.

jarzębina

Jak uprawiać fikusa?

fiskusMimo iż fikus jest rośliną bardzo wymagającą jest dość popularny w domowej uprawie, a także w biurach. Warto jednak wiedzieć, że jest on rośliną trującą i dlatego przy jego pielęgnacji powinno zachować się szczególną ostrożność oraz trzymać go z dala od dzieci. Fiskus preferuje miejsca jasne lub półcieniste, natomiast nie toleruje pełnego słońca. Najlepiej trzymać go na parapecie od strony północnej, wschodniej lub zachodniej, natomiast nigdy od południowej i dbać, aby nie był narażony na przeciągi. Bardzo ważne jest też odpowiednie podlewanie fiskusa. Woda powinna być miękka i odwapniona. Nie należy podlewać go wodą bezpośrednio z kranu. Przy pielęgnacji fikusa trzeba też pamiętać o jego czyszczeniu i regularnie przecierać jego liście ściereczką, usuwając kurz.

Zobacz także