Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie rośliny do ogrodu przed domem?

klon palmowyDo ogródka przed domem najlepiej wybrać takie rośliny, które wyglądają efektownie zarówno z bliska jak i z daleka. Drzewa dobrze sadzić pojedynczo natomiast inne rośliny lepiej prezentują się w grupach. Do ogrodu przed domem nadają się niskie drzewa takie jak odmiany zwisające brzozy brodawkowatej oraz wierzby iwy, klon palmowy, grusza wierzbolistna oraz robinia akacjowa. Mało wymagając krzewy odpowiednie do ogrodu przed domem to berberysy, pigwowiec, irga, mahonia pospolita i ostrokrzew. Dobrze wyglądające przed domem rośliny zielne to np. bergenie, rodgresja pierzasta i kosaciec blady. Świetnie prezentują się także trawy i turzyce takie jak  kostrzewa blada, ostnice, owsica wiecznie zielona, turzyca zwisła czy carex oshimensis ‘Evergold’.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także