Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny do ogrodu bagiennego?

paproćW ogrodzie bagiennym możemy sadzić rośliny wczesną wiosną, wtedy najlepiej się przyjmują. Część z nich można kupić też w każdej chwili i posadzić bez względu na porę roku. Nie należy sadzić ekspansywnych roślin, takich jak tojeść rozesłana czy Houttuynia mordata, gdyż szybko zdominują inne gatunki. Bezpieczne rośliny do ogrodu bagiennego to  wiązówka, pierwiosnki oraz paprocie. Pięknie kwitnące rośliny bagienne to tawułka Astilbe x crispa ‘Perkeo’ o dekoracyjnych różowych kwiatostanach, rzeżucha łąkowa ‘Flore Pleno’ o bladoliliowych kwiatach, języczka pomarańczowa ‘Desdemona’ kwitnąca na pomarańczowo oraz  Lobelia ‘Queen Victoria’ o purpurowych kwiatach i parzydło leśne z delikatnymi kremowymi kwiatami.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także