Prace w ogrodzie - poradnik

Jakie rośliny do ogrodu alergika?

  • azaliaPrzede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jakie rośliny daną osobę uczulają. Te rośliny z pewnością nie powinny pojawić się na liście sadzonek. Alergik powinien unikać prac w ogrodzie wiosną i sadzić rośliny, których uprawa nie jest pracochłonna.
  • Uczuleni na pyłki muszą unikać sadzenia roślin wiatropylnych, ponieważ wytwarzają one bardzo dużo pyłku, który rozdmuchiwany jest przez wiatr i unosi się w powietrzu (brzoza i leszczyna). Wiatropylne są również iglaki, jednak ich pyłek jest lekki i słabo uczulający. Wyjątkiem są jednak rośliny z rodziny cyprysowatych.
  • Dla alergika polecane są rośliny zapylane przez owady. Są to m.in. drzewa owocowe, azalia, czereśnia, glicynia, głóg dwuszyjkowy, irga wierzbolistna, jabłoń, kasztanowiec krwisty, magnolia, różanecznik, surmia, złotokap. Mają duże i kolorowe kwiaty, co przyciąga owady.
  • Są także rośliny, które nie produkują pyłku, w związku z czym są idealną propozycją dla alergików - drzewa dwupienne rodzaju żeńskiego, m.in. wierzby, topole, cisy, wiśnie.
  • Zamiast żywopłotu warto zdecydować się na ścianę z pnączy, np. słabo pachnących odmian róż.
  • Trawy pylą bardzo obficie, dlatego też najlepiej będzie, jeżeli  w miejscach, gdzie jest to możliwe alergik zrezygnuje z trawnika. Zamiast niego można wysypać żwirek czy rozłożyć kamienne płytki.

Jaką wybrać kosiarkę?

kosiarkaNa rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kosiarek, które różnią się od siebie zarówno ceną jak i materiałami, z których zostały wykonane, wyposażeniem oraz rozwiązaniami technicznymi. Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się do czego będzie nam służyć, gdyż nie zawsze potrzebujemy tych z najwyższej półki. Może okazać się, że do naszych potrzeb wystarczy podkaszarka, która świetnie nadaje się do małych trawników, czy koszenia trawy przy murkach, pomiędzy krzewami lub w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. Jeśli mamy jednak spory ogród wtedy warto zdecydować się na kosiarkę. Warto wiedzieć, że kosiarki z napędem ręcznym nadają się do regularnego koszenia trawników mających do 50m2 oraz na dość równym terenie. Ich dużą zaletą jest na pewno cena. Nieco droższe, ale też bardziej wydajne są kosiarki z napędem elektrycznym, którymi możemy pracować na powierzchni do 500m2. Wadą ich jest to, że muszą być stale podłączone do źródła zasilania. I ostatnim rodzajem są kosiarki spalinowe. Są najdroższe, najgłośniejsze, ale też bardzo uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na dużej powierzchni, jak i nierównym terenie, z trawą wysoką i mokrą.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Zobacz także