Prace w ogrodzie - poradnik

Jakie rośliny do oczka wodnego?

rośliny do oczka wodnego (fot. fotolia)Wybierając rośliny do oczka wodnego można zdecydować się na rośliny zanurzone oraz pływające, a także sadzone na dnie zbiornika. Do roślin zanurzonych należą: okrężnica bagienna, rogatek sztywny, wywłócznik, jaskier wodny (włosienicznik), rdestnica kędzierzawa, moczarka kanadyjska. Wśród roślin pływających najpopularniejsze są: osoka aleosowata, pływacz zwyczajny, żabiściek pływający i kotewka orzech wodny. Na dnie zbiornika można zasadzić niezwykle dekoracyjne grzybienie i grążele. Warto też pomyśleć o obsadzie roślin wokół oczka. Do tego celu nadają się: tatarak zwyczajny, łączeń baldaszkowaty, różne odmiany kosaćców (irysów), a także knieć błotna (kaczeńce) oraz niezapominajki

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także