Oczka wodne - poradnik

Jakie rośliny będą pływać na powierzchni sadzawki?

lilie wodneDwa rodzaje roślin mogą ozdabiać powierzchnię naszego oczka wodnego. Rośliny które zakorzeniają się na dnie i wytwarzają pędy na powierzchni są łatwe do uprawy. Należy do nich grzybieńczyk wodny, grzybienie białe (lilie wodne) w odmianach ‘Aurora’, Pygmaea Helvola’, ‘Hermine’czy ‘Ellisiana’. Należy pamiętać, aby dobrać je odpowiednio do głębokości zbiornika. Rośliny pływające na powierzchni są niezwykle ozdobne, lecz efekt jest krótkotrwały. Należą do nich np. żabiściek wodny, rzęsa drobna i trójrowkowa oraz kotewka orzech wodny, osoka aloesowata, kwitnący hiacynt wodny i salwinia pływająca. Są to rośliny jednoroczne, jednak ich pielęgnacja jest łatwa, gdyż nie potrzebują pojemników. Należy uważać, aby nie rozrosły się nadmiernie do czego mają tendencję.

 

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także