Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny będą ozdobne zimą?

bratkiSą rośliny, które w cieplejszych rejonach Polski będą kwitły nawet w krótkie zimowe dni, pomimo chłodu. Bratki ogrodowe w późnych odmianach kwitną do pierwszych mrozów, a po ogłowieniu powtórzą kwitnienie w marcu, a nawet lutym. Wytrzymałe na mróz są także wczesne pierwiosnki np. ‘Wanda’ lub odmiany z serii ‘Crescendo’. Wytrzymałe na chłód byliny to śnieżyczka przebiśnieg, rannik zimowy, niskie narcyzy np. ‘Tête-a-tête’ czy ‘Peepeing Tom’, bergenia o zimozielonych liściach, lepiężnik  i ciemierniki cuchnący oraz wschodni. W styczniu, wśród śniegu zakwita ciemiernik biały. Wczesne rośliny cebulowe preferują słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże. Nalezą do nich krokus złoty, krokusy Tommasiniego, kosaciec żyłkowany, wrzosiec czerwony, kosaciec dziwny ‘Major’ oraz cebulice dwulistne. Wcześnie kwitną też krzewy – oczar i wawrzynek wilczełyko.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także