Prace w ogrodzie - poradnik

Jakie prace w ogrodzie należy wykonać przed zimą?

prace w ogrodziePrzedzimowe porządki

Po zebraniu owoców i warzyw należy dokładnie zlikwidować wszelkie resztki roślinne takie jak: opadłe liście i uszkodzone pędy, zgniłe owoce, łodygi pomidorów, słoneczników czy pędy ziemniaczane. Najłatwiej jest je spalić. Dzięki tej czynności zapobiegniemy przezimowaniu w pozostałościach stadiów przetrwalnikowych różnych szkodników i grzybów. Palenie liści jest jedyną metoda, która ogranicza populację szrotówka kasztanowiaczka - motyla, którego larwy skutecznie niszczą liście kasztanowców na wiosnę.

Przed zimą należy również zadbać o ochronę roślin przed chorobami, które mogą pojawić się wiosną. Dobrze sprawdzają się tutaj zarówno środki chemiczne, jak i biologiczne. Aby zapobiec rozwojowi parcha, po zebraniu owoców,  jabłonie należy spryskać 5% roztworem mocznika. Dzięki temu zawartość azotu w liściach wzrośnie, co spowoduje ich szybszy rozkład w glebie i zapobiegnie przezimowaniu zarodników parcha.

Po podcięciu drzew i krzewów na jesieni lub wycięciu roślin chorych na zarazę ogniową konieczne jest spryskanie ich ?Miedzianem?, środkiem grzybobójczym, który zapobiegnie rozwojowi i rozprzestrzenieniu się grzybic.

Oprócz szkodników w ogrodzie pojawiają się także drapieżne owady, które mogą być nieocenioną pomocą w walce z pasożytami. Oto kilka naszych najpospolitszych sprzymierzeńców:

  • biedronka - zarówno larwy, jak i postaci dorosłe żerują na mszycach;
  • Złotook - jego larwy żywią się drobnymi owadami takimi jak przędziorki czy mszyce;
  • pryszczarek mszycojad - drapieżnik, żywi się mszycami;
  • dziubałeczek męczlikowy - niszczy mszyce, mączliki i przędziorki.

Gleba

Co kilka lat należy głęboko przekopać ziemię przeznaczoną na uprawy. Najlepsze efekty daje przeoranie jej z dodatkiem organicznego nawozu. Jako taki nawóz możemy zastosować:

  • kompost,
  • obornik,
  • torf,
  • drobno zmieloną korę drzew iglastych,
  • trociny.

Naprzemiennie z nawożeniem organicznym należy glebę wapnować, rozsypując przed przekopaniem nawóz wapniowy (wapno hydratyzowane, wapno rolnicze, kreda). Jest to konieczne, aby odkwasić ziemię. Należy pamiętać, by nie łączyć nawozu organicznego z wapniowym, gdyż może to skutkować obniżeniem żyzności gleby.

Aby poprawić strukturę ziemi oraz dostarczyć roślinom źródła pożywienia dobrze jest zastosować tzw. nawóz zielony. Są to rośliny, które posadzone wczesną jesienią, po przekopaniu w listopadzie lub na wiosnę, spulchniają glebę oraz wzbogacają ją w niezbędne substancje odżywcze. Jako tego rodzaju nawóz nadają się takie rośliny jak: wyka ozima, łubin żółty, żyto facelia, gorczyca biała.

Sadzenie

Najlepszą porą na szadzenie drzew jest okres od październik do połowy listopada. Przed zimą posadzone rośliny zdążą wypuścić korzenie, a na wiosnę zaczną wegetację - wcześniej niż byłyby posadzone w marcu czy kwietniu. Zanim posadzimy nasze rośliny powinniśmy upewnić się, że są one pozbawione liści i mają zdrowe korzenie. Przyjęcie się w nowym miejscu na pewno ułatwi też zmieszanie ziemi z nawozem organicznym. Pamiętajmy także, aby obficie podlać nowo posadzone rośliny.

Należy pamiętać także, aby nowe nasadzenia zabezpieczyć na zimą przed ogryzaniem przez zające. Młode rośliny ze względu na delikatne pędy są szczególnie lubiane przez te zwierzęta.

Cięcie

Podcinanie drzew i krzewów na jesieni może być dla nich bardzo szkodliwe. Przycięta roślina bowiem dużo gorzej znosi zimowe, niskie temperatury i zmiany pogody, co może skutkować jej przemarznięciem. Aby temu zapobiec, cięcia drzew i krzewów należy wykonywać w marcu, kiedy mrozy już ustąpią.

Zabezpieczenie przed zimą

Gatunki wrażliwe na niskie temperatury takie jak winorośl, nektarynki, brzoskwinie, morele, magnolie, clematisy, róże i hortensje należy zabezpieczyć przed zimnem. Najlepiej zrobić to zanim nadejdą solidne mrozy, a więc w okolicach listopada do połowy grudnia. Drzewa i krzewy owijamy słomą, papierem lub agrowłókiną.

 

 

Jaką wybrać kosiarkę?

kosiarkaNa rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kosiarek, które różnią się od siebie zarówno ceną jak i materiałami, z których zostały wykonane, wyposażeniem oraz rozwiązaniami technicznymi. Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się do czego będzie nam służyć, gdyż nie zawsze potrzebujemy tych z najwyższej półki. Może okazać się, że do naszych potrzeb wystarczy podkaszarka, która świetnie nadaje się do małych trawników, czy koszenia trawy przy murkach, pomiędzy krzewami lub w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. Jeśli mamy jednak spory ogród wtedy warto zdecydować się na kosiarkę. Warto wiedzieć, że kosiarki z napędem ręcznym nadają się do regularnego koszenia trawników mających do 50m2 oraz na dość równym terenie. Ich dużą zaletą jest na pewno cena. Nieco droższe, ale też bardziej wydajne są kosiarki z napędem elektrycznym, którymi możemy pracować na powierzchni do 500m2. Wadą ich jest to, że muszą być stale podłączone do źródła zasilania. I ostatnim rodzajem są kosiarki spalinowe. Są najdroższe, najgłośniejsze, ale też bardzo uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na dużej powierzchni, jak i nierównym terenie, z trawą wysoką i mokrą.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Zobacz także