Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie pojemniki na balkon?

pojemniki na balkonWybór odpowiedniego pojemnika przy tej ilości dostępnej na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Oto krótki przewodnik ułatwiający ten wybór.

  • Pojemniki z tworzyw sztucznych. Ich zalety to trwałość i wygoda w użyciu. Są też łatwo dostępne i oferowane w niezwykłej ilości wzorów, kolorów i kształtów, co ułatwia ich dobór. Wada - przez plastikowe ścianki powietrze nie może swobodnie dyfundować do korzeni, co może prowadzić do rozwoju grzybic. Sprzyjają także szybkiemu nagrzewaniu się przy wystawieniu na słońce, a to może grozić zbyt szybką utratą wody z podłoża. W zimie istnieje niebezpieczeństwo przemarzania korzeni roślin ze względu na brak dobrej izolacji.
  • Pojemniki ceramiczne. Materiał, z którego  wykonane są pojemniki ceramiczne jest bardziej organiczny, a więc bardziej przyjazny roślinom, umożliwia swobodny dostęp powietrza do podłoża i dłużej utrzymuje w nim wodę. Dzięki grubszym ściankom dobrze chroni przed zbytnim nagrzewaniem się gleby lub przemarzaniem. Największą wadą jest mała trwałość pojemników - pękają i łatwo można je stłuc.
  • Pojemniki betonowe. Mają podobne właściwości do tych wykonanych z ceramiki, lecz ze względu na większy ciężar i grubość są trwalsze. Nie są poręczne i mogą okazać się zbyt ciężkie na balkon. Można je za to stosować na trasach i patiach.
  • Pojemniki drewniane. Dzięki całkowicie naturalnemu surowcowi są najbardziej przyjazne roślinom. Drewno jest niezwykle przepuszczalne dla powietrza i wręcz idealnie chroni przed nagrzaniem się korzeni czy ich przemarzaniem. Dzięki swoim właściwościom dobrze zatrzymuje wilgoć w podłożu nie narażając rośliny na przesuszenie.

Aby pojemnik dobrze sprawdził się na balkonie, musi być zaopatrzony w otwory na dnie, przez które odprowadzany będzie nadmiar wody. Powinien być również umieszczony na specjalnych podstawkach, które będą zbierać odprowadzaną wodę chroniąc ściany i balkon przed zalaniem.

Zanim do pojemnika nasypiemy podłoża, powinniśmy zadbać o jego odpowiedni drenaż - na dnie pojemnika umieszczamy kilkucentymetrową warstwę porowatego materiału (np. keramzyt, żwirek), który będzie chronić roślinę przed zalaniem.

Rośliny sadzimy w podłożu, które jest dobrze osadzone. Należy je nasypać do pojemnika 2-3 dni przed posadzeniem roślin, pamiętając o jego zraszaniu wodą, chroniąc przed przesuszeniem. Podłoże powinno być odpowiednio dobrane do rośliny, którą chcemy posadzić, należy pamiętać o jego wymianie co 3 lata. Dzięki temu zapobiegniemy jego degradacji i wyjałowieniu.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także