Prace w ogrodzie - poradnik

Jakie podłoże na sklaniak?

skalniakPrzy zakładaniu ogrodu skalnego należy odpowiednio wybrać podłoże. Powinno być ono lekkie i przepuszczalne. Aby utrzymywało się w miejscu i nie spływało, należy zastosować kamienie, belki i siatki. Aby uzyskać odpowiednie podłoże dla roślin skalnych, należy zastosować odpowiednie domieszki do ziemi ogrodowej. Jeśli potrzebujemy gleby o odczynie neutralnym lub zasadowym, można zastosować grys wapienny, dolomit lub sproszkowany pumeks (trudno dostępny).  Jeśli chcemy uzyskać podłoże kwaśne, dodajemy kompost, można użyć kompostu z igieł lub kory. Aby zmniejszyć twardość gleby, można dodać piasku gruboziarnistego. Dla użyźnienia ziemi stosujemy dodatki kompostu, czarnoziemu, torfu i liści. W celu poprawy struktury podłoża i odpowiedniego napowietrzenia można zastosować takie dodatki, jak keramzyt, łupek wypalony porowaty, mączka skalna czy pył skalny.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także