Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie pnącza można stosować na okrycie gruntu?

bluszczPnącza mogą być bardzo efektownym okryciem dużych powierzchni. Szczególnie przydatne są na terenach trudnych do uprawy, np. na zboczach. Wszystkie pnącza wymagają przycinania, aby nie rozrosły się zbyt bujnie. Aby zadarnić grunt pnączem, należy wetknąć w wybrane miejsca jego łodygi. Do podłoża przytwierdzamy je drutem wygiętym w podkowę. Gdy rośliny się ukorzenią, należy nadać im odpowiedni kierunek za pomocą przycinania i drucianych szpil. Gatunki nadające się do tego rodzaju zabiegów to: bluszcz kanaryjski, wiciokrzew Browna, akebia pięciolistkowa, jaśmin żółty, przywarka japońska, winobluszcz pięciolistkowy, powojnik górski, wiciokrzew Henry’ego, hortensja pnąca, dławisz amerykański oraz miesięcznik kanadyjski.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także