Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie odmiany porzeczki wybrać?

porzeczkiPorzeczka to krzew świetnie nadający się do uprawy w ogrodzie. Istnieją trzy rodzaje porzeczek: biała, czerwona i czarna, każda w wielu odmianach. Porzeczki białe charakteryzują się jasnymi owocami o słodkim smaku. Odmiana ‘Blanka’ ma długie grona lekko kwaskowatych owoców, które dojrzewają w drugiej połowie lipca, natomiast  ‘Biała z Jüterbbog’  charakteryzuje się wysoką plennością, a jej słodkie owoce mają przeznaczenie deserowe. Z porzeczek czerwonych smaczne i o dużej plenności są odmiany ‘Rosetta’ o jasnoczerwonych owocach średniej wielkości, ‘Holenderska Czerwona’ dająca długie grona owoców, które dojrzewają pod koniec lipca oraz bardzo plenna odmiana ‘Detvan’ o soczystych owocach przeznaczonych głównie na desery. Odmiany czarnych porzeczek warte posadzenia to np. ‘Ceres’ o wysokiej plenności i owocach dojrzewających w drugiej połowie lipca, a także ‘Bona’ dająca bardzo smaczne, duże owoce, dojrzewające na początku lipca.

Renowacja tarasu - ja go odnowić?

taras przydomowyNiestety często zdarza się, że nasz taras przestaje być ozdobą, a zaczyna straszyć swoim wyglądem. Jeśli mamy położone na nim płytki, które zaczynają odpadać, powinniśmy zerwać je do końca i położyć nowe. Musimy jednak najpierw upewnić się, czy taras jest dobrze zaizolowany, aby sytuacja się nie powtórzyła. Jeśli nasz taras był natomiast jedynie pomalowany farbą, która zaczęła odpadać, musimy w pierwszej kolejności zedrzeć do końca starą farbę, nieczystości i odchodzący beton. Uzupełniamy ubytki, czekamy aż wyschną i myjemy dokładnie cały taras. Kiedy przeschnie, możemy przystąpić do montażu warstwy izolacyjnej. Najpierw zakładamy taśmę izolującą na łączeniach tarasu ze ścianą. Następnie montujemy izolację z tworzywa sztucznego, którą nakładamy razem z suchą zaprawą na powierzchnię tarasu. Kolejnym krokiem jest już położenie płytek. Bardzo ważne jest, aby dokładnie każdą płytkę przykleić. Pamiętajmy, aby wybrać takie, które są mrozoodporne.

Jak powinien być położony ogród zimowy?

ogród zimowyWażne jest jego usytuowanie względem stron świata. Wcześniejsze przemyślenie tej kwestii pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem pozostałych pomieszczeń. Położenie ogrodu powinno być odpowiednie dla jego funkcji. Dla ogrodu zorientowanego w jednym kierunku najlepsza będzie dobrze nasłoneczniona strona południowa, dla wersji narożnikowych - strona południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Właściwe położenie ogrodu ułatwia prawidłowy rozwój roślin.

Zobacz także