Prace w ogrodzie - poradnik

Jakie narzędzia są niezbędne w ogródku?

narzędzia ogrodoweAby dobrze zadbać o nasz ogródek, niezbędne są odpowiednie narzędzia do pracy. Podstawowymi narzędziami, których nie może na pewno zabraknąć to: łopata i widły. Warto wiedzieć, że łopata powinna mieć kształt prostokątny, gdyż wtedy możemy wykopać równe doły. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu rośliny mają jednakowe warunki do wzrostu. Oba te narzędzia przydadzą nam się głównie do przekopywania ziemi, przy sadzeniu drzew czy krzewów. Każdy działkowiec powinien również zaopatrzyć się w sekator, który przyda się przy przycinaniu krzewów, żywopłotu, czy ścinaniu kwiatów. Przy pracach ogrodowych na pewno przyda nam się również norkros, dzięki któremu możemy kruszyć i spulchniać ziemię.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Jak przerzedzać zawiązki owocowe?

truskawkiJeśli mamy mały sad, składający się z kilku drzewek owocowych, chcielibyśmy co roku zbierać z nich smaczne owoce. Niestety często w przypadku jabłoni, grusz, czy niektórych śliw zdarza się tak, że owocują one naprzemiennie. Dzieje się tak, gdyż drzewa są zbyt osłabione po obfitym owocowaniu i nie są w stanie uformować pąków kwiatowych w kolejnym roku, a także są bardziej podatne na choroby i szkodniki oraz słabiej znoszą przymrozki.

Poza odpowiednią pielęgnacją drzewek owocowych, najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie skutkom przemienności owocowania jest ręczne przerzedzanie zawiązków owocowych w roku, w którym drzewa obficie owocowały. Najlepszą porą na przeprowadzenie tego zabiegu jest koniec czerwca. Należy pamiętać, że przerywanie zawiązków przeprowadza się tylko na gałęziach, na których jest ich zbyt dużo.

Zobacz także