Oczka wodne - poradnik

Jakie miejsce jest najlepsze na oczko wodne?

oczko wodneMiejsce na oczko wodne należy wybrać dokładnie, gdyż od tego, gdzie będzie się ono znajdować zależy ilość pracy, jaką będzie trzeba włożyć w jego pielęgnację. Aby zbiornik wodny był samowystarczalny, a rośliny wokół niego rosły bujnie, należy usytuować go w pełnym słońcu. Brak drzew i krzewów w jego pobliżu zapobiegnie wpadaniu do niego liści i ich gniciu. Sadzawka powinna znajdować się w najniższym punkcie ogrodu. Gleba wokół powinna być dobrze zdrenowana, aby zapobiec podwyższaniu się wód gruntowych na zimę. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie oczka wodnego blisko źródła bieżącej wody, by w razie potrzeby uzupełnić jej poziom. Nie należy umieszczać sadzawki poniżej stoku porośniętego trawą lub w pobliżu drogi. Grozi to bowiem zanieczyszczeniem jej nawozami, środkami ochrony roślin i spalinami

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także