- poradnik

Jakie meble wybrać do ogrodu?

Meble ogrodowe
Drewniane meble są oryginalnym wystrojem każdego ogrodu.
Wybranie odpowiednich mebli do ogrodu jest bardzo ważne, gdyż narażone są one na działanie różnych zjawisk atmosferycznych. Zarówno słońce, deszcz, promienie UV, czy też wahania temperatury mają bezpośredni wpływ na wytrzymałość naszych mebli, dlatego warto kupić je z wytrzymałych materiałów. Na rynku dostępne są meble z rattanu, plastiku, aluminium, sztucznego rattanu, drewna czy metalu i żeliwa. Do ogrodów nie polecamy mebli rattanowych ani drewnianych, gdyż źle znoszą kontakt z wodą i słońcem i bardzo szybko ulegną zniszczeniu. Świetnie nadają się jednak na altanki czy zadaszone tarasy.  Pozostałe rodzaje mebli możemy śmiało wykorzystywać w ogrodzie, gdyż nie straszne są im zabrudzenia, wilgoć, deszcz czy palące słońce.

Czy parasol ogrodowy osłoni skutecznie taras?

parasol w ogrodzie (fot. casadelsoleholidayaccommodation.com)Parasole ogrodowe to najczęściej spotykane na tarasach metody osłaniania się przed prażącym nadmiernie słońcem. Należy jednak podkreślić, iż dają one jedynie osłonę miejscową, a dodatkowo bywają mało wytrzymałe oraz wymagają składania ich w przypadku wystąpienia większych podmuchów wiatru. Producenci parasoli starają się jednak stanąć na wysokości zadania i wyroby te stają się ostatnimi czasy coraz solidniejsze. Warto nadmienić, że im parasol jest większy tym bardziej masywna i cięższa powinna być jego podstawa. Najlepiej, jeśli będzie ona wykonana z granitu lub betonu. Znacznie lepszym, choć również jedynie sezonowym rozwiązaniem jest zamontowanie ponad tarasem markizy o odpowiednim rozmiarze.

Jak dbać o meble ogrodowe?

meble ogrodoweAby nasze meble w ogrodzie mogły nam długo służyć, a jednocześnie zachowały swój blask i trwałość musimy o nie odpowiednio zadbać. Meble z rattanu i wikliny najlepiej trzymać w altance lub na zadaszonym tarasie, gdyż ich odporność np. na deszcze nie jest zbyt duża. Dbamy o nie czyszcząc je co jakiś czas wodą z mydłem bądź innym delikatnym środkiem myjącym. Podobnie wygląda pielęgnacja mebli z plastiku, aluminium czy technorattanu. W przypadku mebli żeliwnych wymagane jest raz na jakiś czas czyszczenie drucianą szczotką oraz pokrycie farbą. Najgorzej wygląda pielęgnacja mebli drewnianych. Jeśli są wykonane z rodzimych gatunków drzew i odpowiednio zaimpregnowane, a następnie polakierowane to na jesieni myjemy je, bardzo dokładnie suszymy, a następnie przenosimy do suchego pomieszczenia. Gdy przyjdzie wiosna przed pierwszym użyciem  musimy je oszlifować i pomalować. W przypadku mebli wykonanych z surowego drewna krajowego przed wstawieniem do ogrodu należy pokryć je olejem. Zabieg powtarzamy przed schowaniem mebli na zimę po uprzednim oczyszczeniu ich.

Zobacz także