Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Jaki podkład pod podjazd betonowy?

podjazd do garażuPodjazd betonowy jest trwały i solidny. Jednak jego wykonanie wymaga przeprowadzenia określonych robót ziemnych. Po wytyczeniu linii przebiegu podjazdu należy zrobić wykop o głębokości około 25 cm i usunąć z niego ziemię. Na dnie wykopu umieszcza się żwir lub tłuczeń, który trzeba zagęścić rzadką mieszanką betonową. Po ściągnięciu pierwszej warstwy podkładu wylewa się tzw. beton chudziak i dopiero na tak przygotowane podłoże stosuje beton o wyższych parametrach. Podczas prac trzeba pamiętać o wykonaniu odpływu dla wód opadowych, a w przypadku podjazdów ze spadkiem – o zachowaniu możliwie jak najmniejszego spadku oraz wyrównaniu powstających w tej sytuacji wypukłości terenu w obrębie podjazdu.

Czym wykończyć schody zewnętrzne?

schody zewnętrzneMateriał do wykończenia schodów zewnętrznych musi być trwały, nienasiąkliwy i odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobrze jest także jeśli jego powierzchnia jest antypoślizgowa i nietrudna do utrzymania w czystości. Przede wszystkim jednak wykończone schody powinny pasować do bryły budynku, jego stylu architektonicznego oraz całego otoczenia domu. Dlatego częstą praktyką jest dobieranie na schody tego samego materiału, którego wcześniej użyto w poszczególnych elementach elewacji. Schody mogą także nawiązywać do ogrodzenia, ścieżek ogrodowych, czy przydomowego podjazdu. Często do ich wykończenia stosuje się klinkier, gres porcelanowy, mrozoodporną terakotę, wybrane gatunki naturalnego kamienia oraz określone rodzaje odpowiednio zabezpieczonego drewna.

Zobacz także