Prace w ogrodzie - poradnik

Jakie lampy elektryczne wybrać?

oświtlenie w ogrodzieKażdy z nas chciałby aby jego ogród był dobrze oświetlony zwłaszcza wieczorem. Zależy nam jednak na oświetleniu trwałym, dość tanim w eksploatacji i bezpiecznym. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup powinniśmy zastanowić się jaką rolę mają spełniać np. czy mają wskazywać drogę od furtki do domu, oświetlać miejsce wypoczynku czy może być jedynie dekoracją. Bardzo ważne też przed wyborem lamp jest zorientowanie się jaki chcemy efekt oświetleniowy otrzymać, jakim napięciem będą zasilane i jak długo mają świecić w ciągu doby. I tak np. do oświetlenia stałego warto wybierać oprawy przystosowane do świetlówek kompaktowych, lamp rtęciowych lub sodowych. Do krótkiego świecenia nadają się natomiast oprawy nadające się do żarowych źródeł światła.
Do oświetlenia ścieżek w ogrodzie, czy podświetlenia krzewów wystarczą oprawy do 50cm. Do oświetlenia np. żywopłotu, elewacji, czy też drzew polecamy reflektory, które świetnie oświetlą wysoką powierzchnię.  Jeśli zależy nam jednak na oświetleniu podjazdu, czy też dróżek znajdujących się wokół domu bądź ogrodzenia świetnie sprawdzą się kinkiety umieszczone na ścianie domu, czy ogrodzenia. Dodatkowo nadadzą ciekawego wyglądu naszemu ogrodowi.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Czy fontanna w ogrodzie to dobry pomysł?

Fontanna w ogrodzie
Projektując ogród warto zastanowić się nad zagospodarowaniem miejsca na niedużą fontannę. Wprowadzi ona do naszego ogrodu nietuzinkowy klimat, urok, będzie ozdobą oraz poprawi mikroklimat. Dobrym pomysłem jest postawienie jej niedaleko miejsca wypoczynkowego, gdyż szum wody ma właściwości uspokajające i odprężające, a dodatkowo tryskająca woda poprawi wilgotność powietrza. Na rynku dostępne są fontanny wykonane z kamienia, betonu, metalu oraz ceramiki o różnych fasonach i rodzajach wodotrysków. Wybierając fontannę do naszego ogrodu musimy pamiętać o pompie i przewodach, na które będziemy musieli wydać od 50 do nawet 1500 zł. Ten ogromny przedział cenowy jest spowodowany różnymi rodzajami wydajności pompy, jej trwałości, mocy, a także wysokości na jaką wytryskiwana jest woda.

Zobacz także