Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie kwiaty najlepiej nadają się na rabaty?

Trawy ozdobne
Rabaty tworzymy z różnych rodzajów kwiatów, dobranych w taki sposób, aby zapewnić ciągłość kwitnięcia i różnorodność. Ważne jest, aby kolory nie były zbyt jaskrawe, czy też kontrastowe, gdyż na dłuższą metę mogą męczyć odbiorcę. Istotne zatem jest, aby dopierając kwiaty na rabaty zwracać uwagę na ich odporność na mróz, choroby, odpowiedni kolor i atrakcyjny wygląd. Na rabaty warto wybrać rośliny, które są modne oraz posiadają atrakcyjny wygląd zarówno kwiatów jak i liści np. funkie, żurawki, gęsiówka kaukaska, czy dąbrówka rozłogowa. W rabatach świetnie reprezentują się również ozdobne trawy tj. miskant cukrowy, spartyna grzebieniasta, czy trzęślica modra. Każdą rabatę na pewno ozdobią również fioletowe kwiaty werbeny patagońskiej, niebieskie kwiaty przetacznika pagórkowatego, czy jaskrawoczerwone kwiatostany kępy jarzmianki.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także