Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie kwiaty nadają się na balkon?

kwiaty balkonoweBalkon pełen kwiatów może być wspaniałą wizytówką naszego mieszkania pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie gatunki roślin do warunków panujących na nim. Na balkonie mocno nasłonecznionym sprawdzą się bratki, aksamitki czy wilce, na zacienionym natomiast fuksje, konwalie i funkie. Mimo, iż nie obejdziemy się bez odpowiedniej pielęgnacji roślin, możemy wybrać takie kwiaty, które będą dość łatwe w utrzymaniu. Mniej wymagające są byliny, zioła czy też kwiaty jednoroczne np. fiołek, goździk brodaty czy chaber. Do najpopularniejszych, ale też bardzo wymagających kwiatów balkonowych należą begonie, pelargonie i surfinie. Warto wiedzieć, że w przypadku tych gatunków wystarczy zapomnieć o jednym podlaniu podczas upałów, a efekty tego są porażające.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także