Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie kwiaty do domu?

storczykDobierając kwiaty do mieszkania, przeważnie kierujemy się ich wyglądem. Warto dowiedzieć się o konkretnych gatunkach czegoś więcej, gdyż może okazać się, że uda nam się połączyć przyjemne z pożytecznym. Okazuje się bowiem, że spora ilość roślin poza pięknym wyglądem może być także pożyteczna. Dowiedziono, że ponad 50 różnych gatunków roślin potrafi pochłaniać i neutralizować substancje toksyczne. Do najefektywniejszych i najpopularniejszych należą między innymi: bluszcze, które oczyszczają powietrze i pochłaniają formaldehyd; palmy, które pochłaniają substancje toksyczne (np. amoniak) i nawilżają powietrze; paprotki, dzięki którym uzyskujemy lepszy mikroklimat w pomieszczeniu, a także możemy usunąć formaldehyd.

Jak dbać o ciemierniki?

Ciemierniki warto mieć w ogrodzie, gdyż są to kwiaty zimowe i dzięki nim nasz ogród będzie pięknie wyglądał w tym na ogół mało atrakcyjnym dla niego czasie. Występują one w wielu różnych kolorach. Potrafią mieć barwę od białej, przez różową, purpurową, aż do żółtej, co świetnie kontrastuje z ich zimozielonymi liśćmi. Ciemierniki preferują miejsca zacienione, najlepiej blisko zbiornika wodnego o glebie żyznej, uprawianej, wapiennej, lekko wilgotnej i próchniczej. Warto wiedzieć, że kwiaty te kiepsko znoszą przesadzanie, dlatego wcześniej warto dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy je uprawiać. Ciemierniki zaczynamy sadzić wiosną. Dobrze czują się w pobliżu krzewów liściastych, gdyż chronią je przed wiatrem.

kwiat ciemiernikaŹródło: Wikipedia, Autor: Rasbak, Lic. CC-BY-SA 3.0

Jakie rośliny doniczkowe są trujące?

dracenaNiestety rośliny trujące mogą występować nie tylko w ogrodzie, dlatego przed wyborem kwiatów do domu powinniśmy dobrze się z nimi zapoznać. Tak jak istnieją rośliny, które potrafią oczyszczać powietrze, czy chłonąć toksyny, tak też istnieją kwiaty doniczkowe, które mają toksyczne działanie. Do najbardziej popularnych kwiatów trujących, które uprawiamy w doniczkach należą między innymi: dracena, filodendron, anturium, wilczomlecze, hoja, oleander i fikus. W zależności od gatunku różne części tych roślin są trujące i po ich uszkodzeniu wydzielają toksyczne soki. Jeśli posiadamy takie kwiaty w domu, powinniśmy przede wszystkim trzymać je z dala od dzieci oraz bardzo uważać przy ich pielęgnacji i przesadzaniu.

Zobacz także