Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie krzewy owocowe są łatwe w uprawie?

Jeżyny

Najlepiej rosną w zacienionych i wilgotnych miejscach, dobrze znoszą wiatry. Ich wzrost często jest zbyt bujny, aby można je było uprawiać w ogrodzie, łatwo bowiem wypierają inne rośliny i zajmują duży teren. Ze względu na kolce pokrywające łodygi ich wycięcie i trwałe pozbycie się bywa bardzo trudne. Dlatego warto zainwestować w międzygatunkowe mieszańce takie jak np. bezkolcowe krzyżówki malin i jeżyn. Oprócz tego, że ich owoce są bardzo smaczne, mogą także spełniać rolę dekoracyjną ze względu na ich ozdobne kwiaty. Dzięki temu, ze nie mają kolców ich pielęgnacja jest o wiele łatwiejsza niż jeżyn, a ich inwazyjność jest ograniczona. Aby zbiory owoców były bardziej obfite, można rozpiąć roślinę na nasłonecznionym płocie lub innej podporze.

Czarne porzeczki

Są to krzewy łatwe w uprawie. Jedyne zabiegi pielęgnacyjne, jakim należy poddać krzew porzeczki to obcinanie zeschłych, leżących na ziemi lub chorych pędów. Co 5 lat dobrze jest odmłodzić krzew obcinając wszystkie pędy na jednej wysokości. Zbiór owoców czarnych porzeczek jest kłopotliwy, gdyż rosną one pojedynczo na gałązce. Gdy owoce dojrzeją, można przyciąć owocujące pędy 2,5 cm od ich podstawy. Z obciętych pędów dużo łatwiej zbierać owoce. Jeśli mamy wiele krzewów można pomyśleć o zbiorze przy wykorzystaniu urządzeń mechanicznych. Owoce porzeczki czarnej znakomicie nadają się na przetwory takie jak dżemy, soki i nalewki.

Czerwone porzeczki

Krzewy te są łatwe w uprawie i wydają owoce słodsze niż porzeczka czarna. Najobfitszy plon przynoszą formy szpalerowe. Krzewy posadzone w takiej formie są najłatwiejsze do pielęgnacji i przycinania, a zbiór owoców staje się niekłopotliwy. Dzięki bliskości poszczególnych krzewów łatwo jest ochronić rośliny przed ptakami, które chętnie wyjadają owoce z gałązek. Można to zrobić przykrywając krzewy siatką lub firanką na czas dojrzewania owoców. Zimą należy wyciąć wszystkie uszkodzone lub obumarłe pędy, a przewodniki przyciąć do połowy. Latem należy przycinać boczne pędy do długości 10 cm nie naruszając przewodników.

Agrest

Nie jest to krzew łatwy do pielęgnacji, gdyż jego gałązki mają grube, ostre kolce. Przycinanie czy zbiór owoców z tej rośliny może być bardzo kłopotliwy. Jego uprawę możemy udoskonalić prowadząc krzewy poziomo. Krzewy uprawiane w ten sposób wydają słodsze i większe owoce, a dostęp do nich jest znacznie ułatwiony. W słoneczne, letnie dni krzewy agrestu należy zacieniać,  aby nie narazić ich na poparzenia słoneczne. Na wiosnę dobrze jest przerzedzić zawiązki owoców. Dzięki temu zabiegowi, te które pozostaną na krzewie będą mogły lepiej wyrosnąć i będą słodsze. Przycinanie agrestu należy prowadzić tak samo jak porzeczki czerwonej.

zdjęcie 1

Maliny

Odmiany owocujące w lecie dobrze jest posadzić w rzędach i przywiązać do rozpiętego drutu. Dzięki temu bez trudu będziemy mogli zobaczyć, kiedy owoce już dojrzeją, a ich zbiór będzie niezwykle łatwy. Po skończonym owocowaniu należy wyciąć stare pędy, a nowe przywiązać do drutu. Odmiany owocujące jesienią nie wymagają żadnych podpór, co czyni ich uprawę łatwiejszą niż tych owocujących wcześniej. Stare pędy wycina się w lutym tuż przy ziemi, nie potrzebują one żadnych dodatkowych zabiegów. Do takich odmian należy np. Autumn Bliss.

truskawki

Truskawki

Rośliny te wydają owoce już kilka miesięcy po posadzeniu. Aby dobrze rosły, należy posadzić je w małych kopczykach z ziemi, otoczone folią okrywającą podłoże. Aby ochronić owoce przed ptakami, należy przykryć je siatką. Gdy owoce są jeszcze zielone, warto włożyć pod nie warstwę słomy. Dzięki temu nie będą one dotykać ziemi, co zapobiegnie ich gniciu. Po dwóch do czterech lat należy wymienić stare rośliny na nowe i posadzić je w innym miejscu.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także