Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie krzewy liściaste nadają się na żywopłot?

żywopłot liściasty
Ogrodzenia stworzone z roślin są dla miłośników zieleni chyba najbardziej efektownymi ogrodzeniami.
Żywopłot z roślin zimozielonych jest trudniejszy do utrzymania niż z krzewów iglastych. Krzewy wieczniezielone są bowiem delikatniejsze i wymagają specjalnych warunków uprawy. Do takiego rodzaju żywopłotu nadają się różaneczniki, ostrokrzewy i ogniki mające dość wygórowane wymagania uprawy. Liściaste krzewy zrzucające liście na zimę także nadają się na żywopłot. Należą do nich: tawuła japońska, irga błyszcząca, trzmielina  Fortune’a ‘Emerald Gayety’ i ‘Sunspot’ krzewy oraz wszelkiego rodzaju berberysy. Jednak krzewy liściaste, takie jak np. berberysy, bukszpan, czy różaneczniki w czasie mroźnych zim mogą przemarzać. Nieco łatwiejsze w prowadzeniu są mahonia pospolita i niski bukszpan wieczniezielony i ligustr.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

Migdałek trójklapowy
Migdałki pięknie kwitną wiosną.
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także