Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie iglaki nadają się na żywopłot?

żywopłotWiele krzewów iglastych nadaje się na żywopłot. Dzięki temu, że są niewymagające i odporne na susze pozostają gęste i zielone przez cały rok. Iglaki, które nadają się na żywopłot to cyprysik nutkajski tworzący gęste parawany, ale rozrastający się nadmiernie, jeśli nie jest odpowiednio formowany. Świetnymi krzewami na żywopłot są także cyprysiki Lawsona ‘Green Hedger’ i ‘Golden Wonder’, choina kanadyjska i cis pospolity. Popularne tuje występują w odmianach o igłach w różnych odcieniach zieleni tak jak żywotnik (tuja) zachoni ’Columna’ i żywotnik olbrzymi ‘szmaragd’ odmiany Europe Gold' lub 'Yellow Ribbon' mają natomiast igły złociste. Jałowce łuskowate 'Blue Star' czy jałowce płożące 'Bar Harbor' nadają się do stworzenia płynnego przejścia między żywopłotem a ogrodem.

Jak założyć ziołową rabatę?

ziołaAby powstał efektowny kobierzec z ziół konieczne jest słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże. Podłoże okrywamy czarną folią z otworami, w których sadzimy rośliny.  W ten sposób zabezpieczymy rabatę przed rozwojem chwastów. Następnie folię należy przysypać 5 cm warstwą żwiru. Na rabatę ziołową świetnie nadają się wszystkie rodzaje macierzanek (tymianku). Można także posadzić szałwię omszoną, melisę, lubczyk, miętę oraz lebiodkę pospolitą zwana popularnie oregano. Na takiej rabacie pięknie będą się także prezentowały ozdobne czosnki o wyniosłych kwiatach oraz lawenda nadająca delikatności całej kompozycji. Rośliny należy sadzić w odstępach ok. 25cm od siebie aby miały miejsce od swobodnego rozrastania się.

Jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych kwitnących późną wiosną. Cebule sadzimy od połowy września do połowy października. Aby uchronić je od chorób, można przed sadzeniem wymoczyć je w środku grzybobójczym, takim jak Sumilex lub Kaptan. Gleba, w której umieścimy cebule powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i próchnicza. Taki efekt można uzyskać, mieszając ziemię ogrodniczą z piaskiem i kompostem. Tulipany nie tolerują gleb gliniastych, mokrych i ciężkich. Cebule umieszczamy na głębokości od 10 do 15 cm. Należy dostosować głębokość do wielkości cebul, im większe, tym głębiej je sadzimy. Również głębiej należy posadzić cebule, jeśli gleba jest lekka i piaszczysta. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykopywać cebule tulipanów co roku, gdyż inaczej ich kwitnienie będzie coraz słabsze.

Zobacz także