Oczka wodne - poradnik

Jakie filtry stosować w oczkach wodnych?

oczko wodne
Najlepszym sposobem na utrzymanie dobrego stanu wody w oczku wodnym jest zastosowanie odpowiednich systemów filtrujących. Stwarza to również optymalne warunki dla roślin i ryb znajdujących się w oczku. W sprzedaży mamy dostępne filtry ciśnieniowe i przepływowe. Te pierwsze świetnie nadają się do mniejszych i średnich zbiorników wodnych. Montuje się je tuż obok oczka, wkopując prawie całkowicie w ziemię. Woda transportowana jest do zbiornika pod ciśnieniem. Filtry przepływowe natomiast nadają się najlepiej do zbiorników średnich i dużych. Instaluje się je tuż ponad lustrem wody przy brzegu zbiornika bądź tuż ponad strumieniem tak by woda spływała z powrotem do oczka. Bez względu jednak na rodzaj filtra powinien on pracować od wczesnej wiosny, aż do pierwszego jesiennego ochłodzenia. Ważne jest to dlatego, że organizmy żyjące w zbiornikach pobierające składniki pokarmowe z wody potrzebują jej ciągłego przepływu.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także