Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie drzewa owocowe są łatwe w uprawie?

jabłonJabłonie

To drzewa owocowe najłatwiejsze w uprawie. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące jesienią i zimą, rzadko przemarzają. Potrafią rosnąć na wielu rodzajach gleby i owocują nawet, gdy są zaniedbane. Drzewa owocowe, w tym jabłonie, są szczepione na różnych karłowych podkładkach, które decydują o wielkości i tempie wzrostu rośliny. Kupując drzewko, należy zwrócić uwagę na to, jaka podkładka jest zalecana do zastosowania dla danej odmiany jabłoni. Jeśli etykietka drzewka nie wymienia rodzaju podkładki, nie należy go kupować. Aby jabłonie wydały owoce, konieczne jest tzw. zapylenie krzyżowe. Oznacza to, że jedno drzewko nie jest w stanie zapylić samo siebie i w konsekwencji wydać owoców. Aby umożliwić zapylenie kwiatów i mieć obfite zbiory jabłek, należy zasadzić dwie lub trzy odmiany jabłoni lub sprawdzić, czy sąsiedzi nie mają ich na swojej posesji. Jabłonie, które kwitną i owocują później są bardziej odporne na przymrozki niszczące kwiaty, uniemożliwiając wydanie owoców. Odmiany jabłoni takie jak np. ?Charles Ross? i ?James Grieve? wydają owoce, które nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i na przetwory. Odmiany takie jak ?Delikates, ?George Cave?, Jonagold?, ?Paula Red?, czy ?Szampion? są szeroko dostępne i odporne na choroby.

Grusze

Są mniej wytrzymałe na wiatry i przymrozki niż jabłonie. Aby ograniczyć szkody wyrządzone przez niekorzystną pogodę, należy je sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych i nasłonecznionych. Bardzo dobrze sprawdzają się jako materiał na szpalery, jeśli zasadzimy je przy dobrze nasłonecznionej ścianie. Grusze, tak jak jabłonie, także wymagają sąsiedztwa innych odmian, aby nastąpiło zapylenie krzyżowe i owocowanie.

Śliwy

Śliwy kwitną bardzo wcześnie na wiosnę, więc narażone są na przymrozki, które mogą zniszczyć ich kwiaty. Aby chronić je przed mrozami, można je okrywać, jednak jest to trudne w przypadku dużych drzew. Jeśli śliwy prowadzone są w kształcie wachlarza, wtedy okrywanie ich jest znacznie łatwiejsze. Można wybrać odmiany samopylne, które do zapylenia nie wymagają sadzenie innych drzewek. Są to odmiany takie jak np. ?Victoria czy ?Czar?.

 

Czereśnie

Wysokopienne czereśnie wydają owoce, które są trudno dostępne dla ludzi, co powoduje ich wyjadanie przez ptaki. Pielęgnacja i ochrona przed ptakami owoców drzewa szczepionego na karłowej podkładce jest znacznie łatwiejsza. Odmiana czereśni ?Morelo? to jedyne drzewko owocowe, które może rosnąć w cieniu, a nawet na stronie północnej. Owoce tej odmiany nadają się jednak tylko na przetwory. Istnieje kilka samopylnych odmian czereśni, co ułatwia ich uprawę i nie wymaga sąsiedztwa innych odmian do uzyskania owoców.

Niewielki wysiłek -  obfite zbiory

  • Wybierajmy te odmiany, które są odporne na choroby i przymrozki.
  • Pamiętajmy, aby zapewnić odpowiednie, dla danej odmiany, miejsce i warunki do uprawy.
  • Wokół młodych drzewek owocowych należy usunąć chwasty w promieniu 90 cm, a po obu stronach szpaleru w pasie o szerokości ok. 45-50 cm.
  • Unikajmy skomplikowanych form prowadzenia drzew owocowych, oszczędzimy czas na ich przycinaniu.
  • Podczas tworzenia się owoców ważne jest, aby zapewnić roślinie odpowiednie nawilżenie podłoża.

Wymagające owoce

Uprawa brzoskwiń, gruszek, moreli czy nektarynek może być bardzo trudna. Bardzo rzadko udaje się uzyskać przyzwoite plony tych owoców, jeśli nie rosną one na dobrze nasłonecznionej, południowej ścianie, a i wtedy wszystko zależy od warunków panujących zimą i wiosną. Ponadto drzewa te wymagają starannej pielęgnacji.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także