Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie drzewa owocowe posadzić w ogrodzie?

drzewa owocoweGeneralnie każde drzewko owocowe możemy posadzić w naszym ogrodzie jeśli tylko mamy na to miejsce. Większość drzewek sadzi się na jesieni, przygotowując wcześniej odpowiednio podłoże. Istnieją jednak gatunki takie jak morele, brzoskwinie, czy wiśnie, które możemy sadzić również wiosną. Dla początkującego ogrodnika najbardziej polecanymi drzewami owocowymi są jabłoń, grusza bądź wiśnia. Wszystkie te drzewa mają wysoką odporność na mrozy co powoduje, że nie wymagają specjalnego przygotowania, a co za tym idzie wiedzy i doświadczenia ogrodniczego. Warto też wspomnieć, że dużą zaletą gruszy jest fakt, że rzadko choruje. Do gatunków bardziej wrażliwych na przymrozki należą morele oraz czereśnie. Oba te gatunki wymagają okrycia na zimę i zadbania, aby nie przemarzły.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także