Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie drzewa można posadzić wiosną?

wiśniaWiosną można zacząć sadzić już morele, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie oraz śliwy. Należy jednak pamiętać o tym, że najlepiej przyjmą się jeśli posadzimy je w pierwszej połowie kwietnia.
Kupując drzewa owocowe należy zwrócić uwagę na to by były młode, a gałęzie i pędy były zdrowe i silne bez oznak przeschnięcia czy przemarznięcia. Pąki powinny być w stanie uśpienia, a kora na pniu i pędach świeża i niepomarszczona. Ważne jest też, aby drzewka, które kupujemy z odkrytymi korzeniami były pozbawione liści. Jeśli drzewa nie będą od razu posadzone, należy znaleźć im zacienione miejsce i dobrze podlewać tak, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni.
W przypadku starszych drzewek wiosna jest dobrym momentem, aby po zimie poprzycinać je oraz usunąć połamane, chore czy przemarznięte gałązki.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także