Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie drewno na taras?

drewniany tarasDo stworzenia nawierzchni tarasowej nadają się tylko określone gatunki drewna. Pod żadnym pozorem nie powinna to być rodzima olcha, czy popularny buk. Te gatunki nie są bowiem odporne na wilgoć i deski szybko ulegają deformacji. Odpowiedniemu impregnowaniu pod ciśnieniem należy również poddawać krajowy świerk lub sosnę. Bez tego zabiegu i to drewno nie posłuży długo na tarasie. Drewno na taras powinno posiadać odpowiednią twardość i stabilność. W Polsce najtwardszym gatunkiem jest dąb, ale i jego trzeba impregnować lub bejcować. Lepiej sprawdzają się deski wykonane z gatunków drzew egzotycznych. Należą do nich, np. tek, massaranduba, bangkirai, itp. Dobrze jest jeśli deski tarasowe są ryflowane, tzn. posiadają żłobienia na swej zewnętrznej powierzchni. Wówczas woda łatwiej spływa z tarasu i nawierzchnia dłużej pozostaje w należytym stanie.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także