Oczka wodne - poradnik

Jakich roślin nie sadzić przy oczku wodnym?

oczko wodneOczko wodne należy założyć z dala od drzew i krzewów. Jeśli jakieś znajdą się w pobliżu, ich wpadające od wody liście będą gnić i zatruwać wodę, a cień uniemożliwi rozwój roślin wodnych. Szczególnie toksyczne są liście kasztanowca oraz liście wierzb zawierające salicynę. W pobliżu sadzawek nie należy sadzić także azalii, różaneczników, ostrokrzewów i złotokapów. Należy także unikać drzew o silnych korzeniach, takich jak topole, gdyż mogą one uszkodzić wyściółkę sadzawki. Niektóre drzewa są żywicielami zimujących szkodników roślin wodnych. Szkodniki grzybieni zimują na czereśniach i śliwach, tak więc nie należy sadzić ich w pobliżu sadzawki.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także