Zakładanie ogrodu - poradnik

Jaki grill kupić?

grill ogrodowyWybór pośród gotowych grilli do postawienia w ogrodzie lub na tarasie jest aktualnie ogromny. Sprzedają je wszystkie markety budowlane, centra ogrodnicze, sklepy spożywcze, a nawet stacje benzynowe. Przed dokonaniem decyzji o wyborze konkretnego modelu warto przeanalizować kilka szczegółów dotyczących naszych osobistych tendencji do biesiadowania na świeżym powietrzu. Jeżeli często wyjeżdżamy poza miasto – warto zakupić lekki i niewielki grill turystyczny. Jest on przeważnie wyposażony w walizkę, która ułatwia transport i sprawia, że niewyczyszczony grill nie zaschnie tak szybko. Jeśli upatrzyliśmy sobie w naszym ogrodzie stałe miejsce, w którym zamierzamy grillować – dobrze jest zainwestować w stabilniejszy i trwalszy grill żeliwny. Potrawy na takim grillu pieką się równomiernie i są wyjątkowo smaczne. Ciekawym rozwiązaniem są też wędzarki ogrodowe. Za ich sprawą powstają soczyste mięsa grillowane, jak również domowe, zdrowe wędliny. Dla osób ceniących sobie wygodę i bardziej niecierpliwych godne polecenia są grille gazowe lub elektryczne. Te ostatnie są również dostępne w wersji ogrodowej.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także