Prace w ogrodzie - poradnik

Jaką wybrać kosiarkę?

kosiarkaNa rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kosiarek, które różnią się od siebie zarówno ceną jak i materiałami, z których zostały wykonane, wyposażeniem oraz rozwiązaniami technicznymi. Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się do czego będzie nam służyć, gdyż nie zawsze potrzebujemy tych z najwyższej półki. Może okazać się, że do naszych potrzeb wystarczy podkaszarka, która świetnie nadaje się do małych trawników, czy koszenia trawy przy murkach, pomiędzy krzewami lub w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. Jeśli mamy jednak spory ogród wtedy warto zdecydować się na kosiarkę. Warto wiedzieć, że kosiarki z napędem ręcznym nadają się do regularnego koszenia trawników mających do 50m2 oraz na dość równym terenie. Ich dużą zaletą jest na pewno cena. Nieco droższe, ale też bardziej wydajne są kosiarki z napędem elektrycznym, którymi możemy pracować na powierzchni do 500m2. Wadą ich jest to, że muszą być stale podłączone do źródła zasilania. I ostatnim rodzajem są kosiarki spalinowe. Są najdroższe, najgłośniejsze, ale też bardzo uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na dużej powierzchni, jak i nierównym terenie, z trawą wysoką i mokrą.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Czy lampy słoneczne do ogrodu to dobry pomysł?

lampy ogrodoweLampy słoneczne stanowią dobrą opcję dla tych którzy nie mają możliwości założenia instalacji elektrycznej na działce bądź wiązałoby się to z dużą przebudową już urządzonego terenu, a chcieliby, aby wieczorem ich ogród pięknie wyglądał. Należy pamiętać, że lampy zewnętrzne powinny być trwałe, szczelne i odporne na wilgoć, zmiany temperatury i wiatr.
Przy wyborze lamp na pewno warto zastanowić się nad lampami solarnymi. Są to bowiem lampy, które korzystają z energii słonecznej, a więc nic nas nie kosztują. Tego typu lampa ładuje się w ciągu dnia, a potem przetrzymuje energię w zamontowanym akumulatorze i włącza się automatycznie dopiero po nastaniu zmierzchu. Należy zatem zadbać o to by lampa stała w miejscu najbardziej nasłonecznionym, aby mogła bez problemu się naładować. Pełny akumulator będzie dawał nam światło przez około 8 godzin. Warto wiedzieć również, że tego typu fotoogniwa są w stanie wytrzymać nawet 20 lat dostarczając około 100 000 godzin światła.

Zobacz także