Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak zwalczać przędziorki?

przędziorek na fasoliPrzędziorki to roztocza wyglądające jak maleńkie pajączki. W Polsce występuje kilka ich gatunków: przędziorek chmielowiec, przędziorek owocowiec i przędziorek głogowiec.

Przędziorki zimują w postaci czerwonych jaj (chmielowiec i głogowiec) lub pomarańczowych samic. Z jaj zaczynają wykluwać się larwy, gdy temperatura przekroczy 18°C, a optymalna do rozwoju tych szkodników to ok. 20°C. Pokolenia tych szkodników nakładają się na siebie i na roślinie mogą występować wszystkie stadia rozwojowe jaja, larwy i osobniki dorosłe.

Objawy i działalność

Szkodniki te, oprócz przędziorka owocowca, przędą delikatne nici, którymi oplatają liście i pędy roślin ułatwiając sobie poruszanie. Żerując na spodniej stronie liści wkłuwają się do tkanki roślin i wysysają soki.

Objawy, jakie towarzyszą inwazji przędziorków to jasne plamki pojawiające się na górnej stronie liści i cienka wrasta rdzawego nalotu pokrywająca blaszki liściowe i pędów. Im więcej osobników zasiedla roślinę, tym więcej możemy zaobserwować plamek, które z czasem brunatnieją powodując usychanie i opadanie liści.

Duża obecność szkodników na roślinie może prowadzić do spadku zawartości chlorofilu w liściach, ograniczenia fotosyntezy, czego konsekwencją jest obniżenie wzrostu oraz plonowania. Opanowanie rośliny przez dużą ilość przędziorków może grozić nawet obumarciem rośliny.

Ilość szkodników nie przekraczająca 0,5 przędziorka na 1 cm? liścia może pobudzić procesy fotosyntezy, dzięki reakcjom obronnym zachodzącym w roślinie. Ten korzystny wpływ roztoczy może jednak łatwo zamienić się w katastrofę, więc lepiej nie ryzykować rozmnożenia się przędziorków.

Zwalczanie

Aby skutecznie zwalczać przędziorki, należy co najmniej raz w tygodniu dokonywać przeglądu roślin. Dobrze jest użyć do tego celu lupy, aby nic nie przeoczyć. Szkodników należy szukać po spodniej stronie liści. Jeśli ich ilość przekroczy próg szkodliwości (dla roślin ozdobnych i warzywnych 0,2-0.5 przędziorka na cm? liścia, dla drzew owocowych 3 przędziorki na liść), należy zacząć ich zwalczanie.

Przydatna może być wiedza, że przędziorki przestają się rozmnażać przy wilgotności powietrza 90%. Zatem zraszanie liści letnią, miękką wodą jest dobrym sposobem, aby ograniczyć występowanie tych szkodników.

Jeśli ich ilość jest zbyt duża lub zraszanie nie odniosło skutku, należy zastosować chemiczne środki przeciwko roztoczom tzw. akarycydy. Należy zwrócić uwagę, jaki preparat będzie najbardziej odpowiedni, ponieważ zwalczają one często tylko jedna formę rozwojową tego szkodnika. Opryskując rośliny, trzeba także pamiętać, by preparat pokrył dokładnie całą spodnią powierzchnię liści.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także