Szkodniki - poradnik

Jak zwalczać choroby i szkodniki roślin wodnych?

rośliny wodneRośliny wodne, tak samo jak wszystkie inne, niestety również mogą zachorować lub mogą je dopaść szkodniki. Niestety z racji ich środowiska życia, czyli oczka wodnego walka jest dość ciężka, gdyż nie możemy użyć środków chemicznych. Są one trujące i niekorzystnie wpływają na zwierzęta mieszkające w oczku i pozostałe rośliny, które uprawiamy. W takiej sytuacji mamy dostępne głównie trzy sposoby: mechaniczny, biologiczny i zastosowanie biopreparatów. Sposób mechaniczny ma na celu usunięcie chorych części lub całych roślin oraz ręczne usunięcie szkodników. Sposób biologiczny natomiast polega na takim przygotowaniu środowiska wodnego, aby rozwijali się naturalni wrogowie szkodników. Odpowiednie warunki są bardzo ważne też dlatego, że silne i dobrze rozwijające się rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Dżdżownice w ogrodzie. Co nam dają?

dżdżownica ziemnaDżdżownice w ogrodzie są bardzo przydatne, dlatego warto zadbać aby się w nim pojawiły. Dzięki temu, że dżdżownice drążą chodniki w ziemi, powstają w niej wolne przestrzenie. Sprawia to, że gleba jest lepiej napowietrzona i łatwiej przyjmuje wodę, co ułatwia wzrost. Warto też wiedzieć, że przy pomocy dżdżownic możemy sprawdzić żyzność naszej gleby. W tym celu wykopujemy szpadlem bryłę ziemi i sprawdzamy ile dżdżownic się w niej znajduje. Jeżeli okaże się, że jest mniej niż 6 sztuk to jest to sygnał, że należy dodać do gleby materii organicznej, uzupełniając w ten sposób o składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że aby dżdżownice mogły swobodnie żyć w naszej ziemi,       powinniśmy ograniczyć używania nawozów sztucznych na powierzchni trawnika, gdyż to zabija te pożyteczne zwierzątka.

Mrówki w ogrodzie. Jakie są zalety i wady?

mrówki w ogrodzieMrówki są to zwierzęta, które możemy spotkać w każdym ogrodzie. Niestety często mogą być przyczyną wielu szkód na naszej działce, mimo iż wydaje się, że są praktycznie niezauważalne. Mrówki mogą założyć swoje gniazda praktycznie wszędzie, w doniczkach, na balkonach, w  spróchniałym drzewie, czy też w ścianach altanki bądź domu. Na pewno zaletą posiadania mrówek w ogrodzie jest fakt, że użyźniają one glebę, poprawiają jej strukturę oraz dostarczają składników mineralnych takich jak azot, węgiel czy fosfor. Dodatkowo te małe zwierzątka często zjadają drobne bezkręgowce, z których wiele jest szkodnikami dla naszych roślin. Niestety są też negatywne skutki występowania mrówek w ogrodzie. A mianowicie zwierzątka te bardzo lubią spadź mszyc, dlatego często chronią je przed innymi zwierzętami, deszczem czy też wiatrem. W efekcie te szkodniki mocno zaczynają się u nas rozmnażać niszcząc rośliny. Dodatkowo mrówki obgryzają soczyste, młode pędy roślin, wgryzają się w pąki aby dostać się do nektaru niszcząc kwiaty oraz odkrywają korzenie roślin.

Zobacz także